USB Çalışma Mantığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bu içeriğimizde USB çalışma mantığı ile ilgili olarak bilgiler vermekteyiz. İşte konuya ilişkin detaylar…

1990 yılında bilgisayar pazarında bağlantı sıkıntısı yaşanıyordu. Örneğin bilgisayar OEM ürünlerini bağlamak isteyen bir kullanıcı her aksesuar için farklı kablolar kullanmaktaydı. Bu karışıklığın önüne geçilmesi için yedi büyük teknoloji şirketi ortak bir anlaşma yaparak tek tip bağlantıya geçti. Yeni bağlantı tipinin hem kullanıcı dostu hem de hızlı olması gerekmekte idi. Bu bağlamda USB teknolojisi kendisini gösterdi.

USB tek bir uca bağlı dört kablodan oluşmakta olup bu kablolar veri alma, iletme, topraklama ve güç olmak üzere ayrı işlevler sunmakta olup, aynı anda dört kabloyu tek portta birleştiren teknolojisi eş zamanlı birden fazla işi yapılmasına imkan tanımaktadır. Günümüzde USB çalışma mantığı ile işlem yapılabilen flash bellekler, Mouse cihazları, klavyeler, kulaklıklar, mikrofon ve kamera gibi OEM ürünler bulunmakta olup, bu ve benzeri pek çok cihaz USB bağlantısı ile kontrol ediliyor.

Bilgisayar, yazılım ve donanım anlamında USB’nin ucundaki cihazı yönetmekte olup, bunu USB bağlantısı aracılığıyla yapabilmektedir. USB günümüzde çok yaygın bir şekilde kullanılmaya devam etmekte olup, çok fraklı boyutta ve tipteki cihazları çalıştırmak için kullanılabilmektedir. Type-C teknolojisi ile yaygınlığı daha da artmaktadır.

Cevap bırakın