Video Oyunlarındaki Çoklu Oyuncu Eğilimi Dikkat Çekiyor

Artık yüksek bütçeli, film gibi senaryoya sahip oyunlara biraz ara verilmiş gibi gözüküyor. Bunun başlıca sebebi ise oyuncuların çoklu oyunculu yapımlara olan ilgisinin artmış olması.

Video oyunu kategorisinde birbirinden iddialı oyunlar olmasının yanı sıra son zamanlarda oyuncular daha çok çoklu oyunculu yapımlara ilgi duyuyor. Özellikle battle royale akımı tabiri caizse almış başını gidiyor. Bu durumda yüksek bütçeli, hikaye üzerine kurulu oyunlarda bir aksama yaşandığını söylemek mümkün.

Battle royale modunun en popüler oyunları ise Fortnite, PUBG olup şu an genellikle hikaye üzerine kurulu oyunlar yapan pek çok firma da bu iki büyük battle royale oyununa özenmiş durumda. Mesela Battlefield serisinde artık pek çok battle royale modu görüyoruz. Bu durumun bazı oyuncuların hoşuna gitmediğini de ifade etmemiz gerekiyor. Çünkü her şeye rağmen hikayeli oyunları daha çok seven büyük bir kitle de bulunuyor.

Öte yandan battle royale akımı ile birlikte hikayeli oyunlar da her ne kadar çok sevilselerde bir yavaşlama olduğunu söylemek mümkün. Artık eskisine nazaran daha az yüksek bütçeli hikayeli oyunlar görmekteyiz.

Battle royale akımı ilk kez kendisini gösterdiğinde geçici bir heves olduğu düşünülmüştü ancak daha sonra aslında öyle olmadığı anlaşıldı. Çünkü hala milyonlarca oyuncu büyük bir heyecanla battle royale oyunlarını oynamaya devam ediyor. Bunda mobil alana olan yoğun ilginin de büyük etkisinin bulunduğunu ifade etmek gerekiyor. PUBG gibi oyunlar mobil alana da geldi ve şu an milyonlarca oyuncu mobil cihazlarından PUBG oynuyor.

Bu vaziyetin yakın bir gelecekte değişmesi pek olası gözükmüyor. Ancak teknoloji dünyasında her şeyin çok çabuk değişebildiği de unutulmamalı. Battle royale akımı yerine farklı bir akım geldiği taktirde battle royale modlarının da pabucu dama atılacaktır.

Cevap bırakın