Windows 10’a Geçiş Yapmadan Önce Bunlara Dikkat!

Bilgisayarınıza Windows 10 yüklemeden önce bazı konulara dikkat etmenizde yarar var.

Eğer eski sürüm işletim sisteminizi Windows 10’a yükseltmek istiyorsanız ilk olarak sisteminizin Windows 10 sistem gereksinimlerini karşılayıp karşılamadığına bir bakmalısınız. Sizler için aşağıda sistem gereksinimini detaylı olarak yazdık;

  • CPU: 1 GHz ve üzeri hıza sahip herhangi bir işlemci
  • RAM: 32 Bit işletim sistemi kuracaksanız 1 GB RAM, 64 Bit işletim sistemi kuracaksanız da 2 GB RAM gerekiyor.
  • Depolama Alanı: 32 Bit işletim sistemi için 16 GB boş alan, 64 Bit işletim sistemi kuracaksanız da 20 GB boş alan gerekiyor.
  • Grafik Kartı: Minimum Dx 9 desteği olan dahili grafik yongası veya herhangi bir harıcı grafik kartı

Eğer sisteminiz yukarıdaki değerleri karşılıyorsa o halde Windows 10’a geçmeye hazırsınız demektir. Fakat daha düşük bir sisteme sahipseniz Windows 10 kurmanızı önermiyoruz. En azından upgrade yapıp yukarıdaki sisteme yükseltme yaparak o şekilde geçiş yapmayı deneyebilirsiniz.

HDD alanı konusunda sıkıntı yaşıyorsanız sorununuz daha basit. 32 bit işletim sistemini deneyebilirsiniz çünkü 16 GB alan gerekiyor ve bu alanı eski bir sistemde dahi rahatça açabilirsiniz.

Yedekleme Yapın

Windows 10’a geçiş yapmadan önce yedekleme yapmaya dikkat edin. Bazen kişi formattan pek anlamıyorsa veya anlasa bile gözünden bazı şeyleri kaçırıp yanlış hamleler yaptıysa bedeli çok ağır olabiliyor. Bir anlık dalgınlıkla bilgisayarınızdaki her şeyi silebilirsiniz. O yüzden yedekleme yapmayı ihmal etmeyiniz.

 

Cevap bırakın