Windows Birden Fazla Dosya Adını Aynı Anda Değiştirme

Windows işletim sistemi kullananlar için, kullanımı daha pratik bir hale getirecek önemli bilgiler vereceğiz.

Öncelikle Windows işletim sistemi klavye kısayolları açısından son derece zengin bir yazılım ancak kullanıcılar kısayolları pek bilmiyor ve kullanmıyorlar. Oysa kısayolların bazıları ciddi manada pratiklir sağlıyor.

Mesela yüzlerce İzmir resminin bulunduğu bir klasöre girdiniz ve bu klasördeki tüm resimlerin adlarını İzmir Resimleri şeklinde ayarlamak istiyorsunuz. Normalde bunu tek tek dosyaların üzerine gelerek sağ tıklayarak yapmanız gerekir ancak klavye kısayollarınızı kullanarak klasör içindeki tüm dosyaların adlarını iki saniyede belirleyebilirsiniz.

Bunun için ilk olarak klasörün içerisinde CTRL+A klavye kombinasyonunu kullanalım. CTRL+A tuşlarına bastığımızda klasörün içerisindeki tüm dosyalar seçilecekir. Seçildikten sonra herhangi birinin üzerne sağ tıklayalım ve Yeniden Adlandır / Ad Değiştir seçeneğine tıklayalım. Yeni ismi yazın ve klavyenizin Enter tuşuna basın. Böylelikle klasörün içerisindeki tüm dosyaların ismi aynı olacak.

Mesela İzmir Resimleri yazdıysanız tüm dosyalarınızın ismi İzmir Resimleri , İzmir Resimleri (1) , İzmir Resimleri (2)… Şeklinde sıralanacak. Yeni bir içeriğimizde daha görüşmek üzere.

Cevap bırakın