Windows’ta Kayıp Depolama Alanında Düzenleme Yapma Yöntemi

Kişisel bilgisayarlar için dünyanın en fazla kullanılan işletim sistemi Windows’ta depolama alanında nasıl düzenleme yapılabilir? Yeni içeriğimizde detaylarıyla bahsediyoruz.

Windows işletim sistemlerinde sürüm yükseltmesi yapıldığında veya format atarken disk silmeden doğrudan yükleme yaptığınızda Windows işletim sisteminin eski versiyonunda bulunan tüm sistemsel dosyalarınız bir klasörde tutulur. Bu klasörün boyutu genellikle çok eski olur ve windows old başlığıyla karşımıza çıkar.


Windows’un bu hizmeti her ne kadar memnun edici olsada bilgisayarın depolama alanında az bir yer kaldığında sıkıntıya neden olabilir. Dolayısıyla depolama alanınız azalmışsa bu konuda bir düzenleme yapmanızı tavsiye ederiz.


Eski Windows sürümüne dönmeyi düşünmüyor, sistemsel dosyaları da gözden çıkarıyorsanız o halde Windows.old klasörünü silebilirsiniz. Ancak manuel olarak silmek yerine Disk Temizleme Aracını kullanabilirsiniz.

Bunun için Windows arama kutucuğuna Disk Temizleme yazın.
Temizleme işlemi başlayacaktır. Daha sonra çıkan klasörden Önceki Windows Yüklemeleri isimli klasörün yanında yer alan kutucuğu işaretleyin ve Tamam komutu ile silin.


Cevap bırakın