WordPress Emojileri Devre Dışı Bırakma Yöntemi

WordPress scripte sahip internet sitelerinde emojileri nasıl devre dışı bırakacağınızı anlatıyoruz. Aşağıdaki yöntemi inceleyerek kısa sürede yapabilirsiniz. 

Günümüzde en fazla kullanılan hazır site scriptlerinden biri olan WordPress’te emojileri devre dışı bırakabilmeniz için kodlarla uğraşmanıza gerek yok. Çünkü bunun için hali hazırda ücretsiz eklentiler var. Bu eklentilerden biri olan Disable Emojis’i kullanarak sitenizde emojiyi hemen devre dışı bırakabilirsiniz.

Bunun için WordPress admin panelini açın ve sol menüden Eklentiler > Yeni Ekle alanına girip arama kutucuğuna Disable Emojis yazın.

Çıkan Disable Emojis uygulamasının üzerine gelerek Yükle’ye tıklayın. Yükleme işleminin ardından da yine aynı kısımdan etkinleştirmenizi yapın.

Eklentimizi kurduktan sonra yine sol menüden yüklediğimiz eklentinin ayarlarına girelim ve out-of-the-box seçeneğini aktif hale getirelim. Bunu yaptıktan sonra artık emojiler devre dışı kalacaktır.

Emojileri kapattığınızda mesela yorumlarda birisi 🙁 ifadesi yollarsa normalde emoji hali gözükecekken emojisiz olarak yine 🙁 şeklinde gözükecektir.

Eğer eklentisiz yapmak istiyorsanız:

Eklenti kullanmadan yapmak için de admin panelinde sol menüden Görünüm’e daha sonra da Düzenleyici bölümüne girelim. Şimdi sağ tarafta yer alan listeler temanızın dosyalarıdır. O dosyalardan functions.php dosyasını bulup üzerine tıklayın.

Açılan kodların en altına aşağıdaki kodu kopyala yapıştır yapın:

remove_action(‘wp_head’, ‘print_emoji_detection_script’, 7);

remove_action(‘wp_print_styles’, ‘print_emoji_styles’);

Kaydedip çıkın ve emojilerin kapanıp kapanmadığını test edin. Bu kadar.

Cevap bırakın