WordPress Versiyonunu Siteden Gizleme Yöntemi

WordPress scriptine sahip internet sitelerinde WordPress versiyonunun nasıl gizlenebileceğini detaylı bir şekilde anlatıyoruz.

WordPress, şu an kullanılan en ünlü internet sitesi scriptlerinden biridir. Çok kullanışlı olması, kod bilgisi gerektirmeden pek çok ayrıntıyı sunabilmesi, eklenti desteği ve ücretsiz olması ile internet sitesi sahiplerinin gözdesidir. Aynı zamanda SEO açısından da etkili bir scripttir. Fakat bu scriptin bazı sürümlerinde bazı açıklar bulunmaktadır. Bir hacker sitenizin versiyonunu bilirse onun açıklarını da biliyor olabilir. Özellikle eski versiyon kullanan siteler tehlike altındadır.

Versiyonu gizlemek için adımlar;

Öncelikle sitenizin WordPress versiyonu Sayfa Kaynağını Görüntüle yöntemi ile rahatlıkla görülebilir sizin sitenizde de gözüküp gözükmediğini kontrol edin. Eğer gizlemek istiyorsanız, ilk olarak kullandığınız temanın functions.php dosyasını açın.

Dosyaya aşağıdaki verdiğimiz kodu ekleyin;

remove_action(‘wp_head’, ‘wp_generator’);

Şimdi dosyayı kaydedin ve WordPress versiyonunun gerçekten gizlenip gizlenmediğini Sayfa Kaynağını Görüntüle özelliğini kullanarak kontrol edin. İşlemlerimiz bu kadar.

 

Cevap bırakın