Yaga İncelemesi

Uzun süre sonra yeni bir video oyunu inceleme yazımızla sizlerleyiz. Bu kez de Yaga oyununu masaya yatırıyoruz.

Yaga video oyunu, PC, Xbox One, Nintendo Switch, PlayStation 4 için çıkışını gerçekleştirmiş olup, aksiyon ve hack’n slah türüne sahip bir oyundur.

Yaga, son dönemdeki mitoloji temalı oyunları kendisine örnek alan bir başka video oyunu olup, Slav mitolojisini esas alan bir yapımdır. Oyunda demirci Ivan’ı kontrol ediyoruz. Masal kitaplarından fırlayan bir açılış temasına sahip olan Yaga, hikaye anlatım konusunda da farklı bir oyun ve adeta animasyon filmi tadında başlamakta.

Ivan bir lanetin etkisi altındadır. Ninesi ile birlikte bu yüzden yaşadığı köyden kovulacak ve çeşitli zorluklarla karşı karşıya kalacaktır. Ivan’ın lanetten kurtulabilmesinin tek yolu ise Baba Yaga’ndan yardım almaktır ancak üzerindeki bu laneti kurtarabilmek için Baba Yaga’ya ulaşmak hiç kolay değildir.

Yaga içerisinde etkileşime girebileceğiniz çok fazla karakter var ve bu oyunun avantajlarından biri olarak göz önüne geliyor. Karakterler ile iletişim kurarken çeşitli diyalog seçneekleriniz de bulunuyor ve böylece rol yapma ögelerini de büyük oranda içerisinde barındırıyor. Oyun içerisinde dilerseniz yalan söyleyebilir, dilerseniz bir ürünü satın almak için yine diyalog seçenekleriyle pazarlık yapabilirsiniz.

Karakterimiz tek kola sahip ve oyun içerisinde zaman zaman protez kol kullanıyor. Bazı protez kolları düşmanlarınıza uzaktan saldırı yapmak için de kullanabilmektesiniz. Düşmanlarınıza ek hasar veren, sersemleten, anlık şok geçirmelerine yarayan çeşitli tılsım da bulunuyor ve bunları da kullanabiliyorsunuz. Oyun silah çeşitliliği bakımından zengin. Ancak vuruş hissi konusunda zayıf bir oyun olduğunu belirtmek gerekiyor. Bu durum silah çeşitliliği üzerinde olumsuz etki bırakıyor.

Yaga çok kolay bir oyun değil. Hatta kalabalık olarak gelen düşmanlar savaşlarda sizi zorlayacaktır. Fakat vuruş hissinin zayıf olması daha fazla zevk almanızın maalesef önüne geçiyor. Yaga, keşfetmeye açık bir haritaya sahip. Ivan, görevleri gereği bazen korunaklı ormanından ayrılıp tekinsiz ormanlara girebilir ve değerli eşyalar bulabilir. Dilerseniz görev yaparak para biriktirebilir veya keşifler yaparak yeni eşyalar keşfedebilirsiniz. Oyun içerisinde bulunan mini görevleri her halükarda deneyimlemenizi tavsiye ederiz. Risk ile ödül denklemi arasında barınan oyunda daha riskli görevlerin daha fazla ödül sunduğu da bir gerçek. Bu da oyuncuları daha zor görevler almak konusunda zorlayacaktır.

Yaga’yı Yaga yapan en önemli unsurlar, Ivan hakkında yaptığınız seçimlerin oyunu çok etkilemesidir. Dolayısıyla RPG ögelerini çok seven oyuncular Yaga’dan da haz alacaktır.

Başlıca artıları: Eğlenceli bir hikaye anlatımına sahip ve diyalog seçimleri konusunda oldukça başarılı. Tekrar oynanabilirlik düzeyi çok yüksek.

Başlıca eksileri: RPG ögeleri bazen yüzeysel kalsada asıl sorun mekaniklerde. Savaş mekaniği konusunda açıkçası zayıf bir oyun.

İnceleme Puanımız: 8.0 / 10

Yaga’ya yaptığımız değerlendirmeler sonucunda 10 üzerinden 8 Puan vermeyi uygun bulduk. Bazı eksiklikleri bulunsada tavsiye edebileceğimiz oyunlardan biri.

Cevap bırakın