Tales of Arise İncelemesi

Yeni yazımızda Tales of Arise video oyununu inceliyor, artı ve eksi yönlerine değiniyoruz. İşte Tales of Arise hakkında bilinmesi gerekenler…

Tales of Arise video oyunu PC, PlayStation 4, PlayStation 5, XBox One, Xbox Series X için piyasaya sürülen, yapımcılığını ve yayıncılığını Bandai Namco’nun yaptığı bir rol yapma oyunudur.

Oyun dünyasında ilk kez 1995 yılında kendisini gösteren Tales, daha sonrasında bir seri haline geldi ve şu an oyuncular için efsanevi yapımlardan biri olarak nitelendirilen serilerden biridir. Tales of Arise oyunu da seriye yeni bir heyecan kattı. Peki beklentileri karşılayabilen bir oyun oldu mu ? Haydi bir bakalım.

Oyun Rena ve Dahna isimli ikiz gezegenlerin bulunmakta olduğu bir evren sunuyor. İki gezegen arasındaki düzen Rena’nın gelişmiş teknolojsi ile Dahna gezegenini ele geçirmesi sonucu bozulmuştur. Bu durum bereketli bir gezegen olarak bilinen Dahna’nın duvarlar ile çeşitli bölümlere ayrılması, halkın da köle haline getirilmesi ile sonuçlanmıştır. Bu durumda her bölgede çeşitli direniş birlikleri kurulur ancak 300 yıldır devam eden bir düzen de kök salmıştır. İşte böyle bir atmosferde bir yıl önce bulunduğu zamanın öncesini hatırlamamakta olan Alphen ile oyuna başlıyoruz.

Alphen’in acı hissetme yetisi bulunmamakta olup, kendi halkı tarafından hain ilan edilmiş olan Shionne direniş kuvvetleri tarafından bulunmakta ve onlarla birlikte hareket etmektedir. Shionne’nin sahip olduğu ve acı duymadığından dolayı sadece Alphen’in kullanabildiği Yanan Kılıç, lordları durdurmak için bir fırsat sunacak ve bu büyük bir maceranın kapısını aralayacaktır.

Hikaye olarak bir JRPG oyunundan bekleneni gayet başarılı bir şekilde sunabilen oyun, hikaye bakımından oyuncuları yakalayacak olan ayrıntılara sahip. Yine de biz spoiler olmaması açısından hikayede derinlere inmeyeceğimizi belirtelim.

Haritada gezerken istediğiniz karakteri seçebiliyor, dövüşlere girerken de aynı şeyi yapabiliyorsunuz. Savaş sırasında diğer karaktere hızlı bir şekilde geçiş de yapabiliyorsunuz. Aynı zamanda her karakterin kendisine özel yetenekleri bulunmakta olup, bu durum dövüşlerde karakter değiştirmeyi gayet mantıklı bir hale getiriyor. Oyun içerisinde düşmanla mücadeleye giriştiğiniz zaman savaş alanı sınırı belirlenip o alan içinde serbestçe dolaşarak normal saldırıları dilediğiniz gibi yapabilme imkanınız oluyor. Gerçek zamanlı bir dövüş sistemine yer verilen oyunda, Arte ismi verilen özel saldırıları da kullanabilirsiniz.

Yeteneklerden yararlanırken gereksinim duyulan AG kendiliğinden dolmakta olup, böylece seri bir şekilde farklı yeteneklerden de yararlanabiliyorsunuz. İyileştirme ve güçlendirme yetenekleri CP ismi verilen bir birim ile algılanabilmekte ve savaşlarda sahip olduğunuz yeteneklerinizi düşmanların üzerinde rahatlıkla deneyebiliyorsunuz. Ancak bu noktada CP kullanımına dikkat etmek gerekebiliyor. Çünkü diriltme, iyileştirme gibi güçlendirme yetenekleri CP kullanmakta olup, CP’nin dolması için az bulunan eşyaları kullanmak veya kamp yaparak dinlenmek gerekmekte. Bu da zor bir savaşa girmeden önce CP barının dolu olmasını ve bunun için zaman zaman kamp yapılmasını gerektirmekte. Oyun içerisinde iyileştirme yetenekleriyle savaş yetenekleri arasında bir ayrım bulunuyor ve bu genel itibariyle oyun zevkinizi yukarıya çıkaran bir unsur.

Oyun içerisinde karakterinizi özelleştirmeniz için pek çok seçenek sunulmakta. Örneğin karakteriniz için kostümler alabiliyorsunuz. Karakterinize aldığınız kostümler, karakterler için yeni yetenek ağaçlarının da açılmasını sağlayabiliyor.

Optimizasyon

JRPG oyunlarının pek çoğu PC optimizasyonu ile ilgili oyuncuya sıkıntı çıkarabilsede Tales of Arise, optimizasyonu üst seviyede tutmayı başarıyor. Düşük sistem gereksinimleri bulunan bir bilgisayar ile açmaya çalıştığınız zaman da gayet iyi iş görebiliyor. Aynı zamanda grafik olarak düşük grafik ayarlarında açtığınızda bile iyi gözüküyor. Oyun içi motoru kullanmakta olan ara sahneler 60 FPS kilitli olarak sunulsada, oyun içerisinde size herhangi bir FPS kilidi vurulmuyor. Düzgün bir optimizasyon yapıldığı her halinden belli olan oyun, bu bağlamda size PC platformunda akıcı bir JRPG imkanı sunuyor.

Oyunu oynarken bir süre sonra birbirine benzeyen düşman tipinin sayısının fazla olduğunu keşfediyorsunuz ve dövüşlerin bazen gereksiz uzadığına şahit oluyorsunuz. Bunun haricinde oyunun gözle görülür bir eksikliğinin yer almadığını belirtelim. Bir de DLC sisteminin biraz abartıldığını düşünüyoruz. Özellikle de ek eşyalar satılması, oyunu etkileyen ek DLC’lerin yüksek fiyatlardan satılması gibi durumlar oyun zevkinizi baltalayabilir. Eğer bütçeniz iyi durumda değilse bir yerden sonra pes edebilirsiniz veya bu oyuna sürekli para vermek istemeyebilirsiniz.

Netice olarak gelişmiş bir oynanış sistemi, güçlü hikaye, başarılı sesler, görsellik ile oynanması gereken JRPG oyunlarından biri olarak öne çıkmaktadır.

İnceleme Notumuz : 8.8 / 10

Öne çıkan artıları : Güçlü hikaye, görsellik, müzikler, gelişmiş savaş sistemi…

Öne çıkan eksileri: Birbirine benzeyen düşman tipinin çok olması, dövüşlerin bazen gereksiz uzaması…

Cevap bırakın